Zarządzanie nieruchomością to skomplikowany i złożony proces zarządzania i budynkiem, i związaną z nim społecznością lokatorów. O tym trzeba pamiętać, że zarządzanie nie może sprowadzać się tylko do technicznego aspektu administrowania budynkiem. Zarządzanie to działanie na rzecz lokalnej społeczności, mieszkańców domu, bloku. Obejmuje to między innymi podejmowanie bieżących decyzji, zajmowanie się finansami wspólnoty i fizyczne gospodarowanie budynkiem.
Zarządca nieruchomości to ktoś, kto musi zarządzać szeregiem zadań, za które płaci właściciel nieruchomości (czyli na przykład członkowie wspólnoty mieszkaniowej). Zarządcy nieruchomości są licencjonowanymi specjalistami, a zakres usług świadczonych przez poszczególnych zarządców może się różnić w zależności od wielkości nieruchomości, rodzaju budynku (mieszkalny, usługowy) oraz uprawnień decyzyjnych przyznanych przez właściciela.
Zwykle jest to pobieranie czynszów, odpowiadanie na zapytania, bieżące naprawy i przeprowadzanie przeglądów okresowych budynku. Oczywiście, zarządca nie musi tego robić osobiście i rzadko się zdarza, by tak się działo. Rolą zarządcy jest podpisanie umów z odpowiednimi podmiotami: firmą sprzątającą, konserwacyjną, pogotowiem gazowym itd. W skrócie można by powiedzieć, że profesjonalny zarządca nieruchomości musi umieć podejmować rozsądne decyzje i sprawnie zarządzać, by lokatorzy i użytkownicy mieli pełen komfort korzystania z nieruchomości.
Kto może zostać zarządcą nieruchomości?
Zarządca nieruchomości to osoba, która jest odpowiedzialna za codzienne funkcjonowanie nieruchomości. Aby zostać zarządcą nieruchomości, należy posiadać licencję, ale przede wszystkim doświadczenie w zarządzaniu. Dobry zarządca nieruchomości posiada doskonałe umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, dobrze, gdy zna się, choć w podstawowym stopniu na rachunkowości i prawie budowlanym. Bo praca zarządcy to nie tylko ustalanie stawek czynszu i jego zbieranie. Zarządcy nieruchomości muszą znać także odpowiednie przepisy prawne – prawo cywilne, administracyjne, budowlane. Oczywiście zwykle posiłkują się pomocą radców czy adwokatów, ale bez podstawowej wiedzy pełnienie funkcji administratora byłoby niesłychanie trudne.
Praca zarządcy jest na pewno ciekawa, nie brakuje w niej codziennych wyzwań, ale także pewnego strategicznego planowania. Doby zarządca musi bowiem umieć połączyć patrzenie dalekowzroczne i działanie tu i teraz.
Choć codzienna praca zdominowana jest zazwyczaj przez bieżące problemy, to jednak trzeba pamiętać o tym, że budynek „żyje”, że trzeba o niego dbać na bieżąco, ale również patrzeć w przyszłość i zaplanować remonty. Wszystko bowiem sprowadza się do tego, by lokatorom/użytkownikom żyło się i komfortowo, i bezpiecznie.