Zakup mieszkania to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Alternatywnym rozwiązaniem jest z kolei wynajem – mniej ryzykowny i stanowiący zdecydowanie mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Niestety, taka decyzja obarczona jest również sporym ryzykiem oszustwa. Jak nie dać się nabrać na nieuczciwe praktyki? Przeczytaj nasz krótki poradnik, by zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką.
Czy różnią się od siebie najem zwykły i okazjonalny?
Jednym z najważniejszych kroków, które należy podjąć przed podpisaniem umowy z wynajmującym, będzie poznanie różnic pomiędzy najmem zwykłym i okazjonalnym. W obu przypadkach wynajmujący zobowiązuje się do oddania najemcy lokalu mieszkalnego w zamian za regularne opłacanie z góry ustalonego czynszu. Najem okazjonalny daje jednak właścicielowi znacznie większą ochronę. Z artykułu „Tych 3 błędów unikaj podczas zawierania umowy najmu okazjonalnego” dowiesz się, które pomyłki mogą jednak rzutować na egzekwowanie swoich praw. Warto wiedzieć również, że najem okazjonalny – w przeciwieństwie do zwykłego – musi być zawarty na czas określony, a jego długość nie może przekraczać 10 lat. Aby umowa była zgodna z prawem, musi również zostać zgłoszona do stosownego urzędu skarbowego przed upływem dwóch tygodni od jej zawarcia.
O czym pamiętać podpisując umowę najmu?
Umowa najmu powinna być sporządzona na piśmie, a dokument ten muszą posiadać zarówno nowi mieszkańcy lokalu, jak i jego właściciele. Powinna ona również zawierać jak najwięcej szczegółów, w tym m.in. cenę najmu, sposób i termin przekazywania gotówki, stan liczników oraz listę przedmiotów, stanowiących wyposażenie mieszkania.
Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy profesjonalisty przy jej redagowaniu. Jeśli interesuje cię radca prawny specjalizujący się w nieruchomościach, koniecznie sprawdź proponowaną stronę internetową, należącą do ekspertki w dziedzinie prawa nieruchomości i umów, również tych, związanych z wynajmem mieszkań. Skorzystanie z takiego wsparcia to gwarancja ochrony dla obu stron najmu oraz pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie z aktualnym ustawodawstwem i przepisami prawa.
Co warto sprawdzić przed wynajęciem mieszkania?
Wiesz już, że wynajem mieszkania to proces, który powinien zakończyć się zawarciem stosownej umowy z właścicielem nieruchomości. Zanim to jednak nastąpi, warto sprawdzić, czy rzeczywiście osoba, chcąca podpisać dokumenty, posiada uprawnienia do tego rodzaju działań. Brak weryfikacji tożsamości to jeden z najczęstszych błędów, popełnianych przez nieświadomych najemców, który skutkować może sporymi problemami.
Aby ich uniknąć, warto zapoznać się z księgą wieczystą, do której dostęp uzyskać można za pośrednictwem sieci internetowej. Dzięki takim działaniom zyskujesz pewność, że potencjalny wynajemca, z którą podpiszesz umowę, jest rzeczywistym właścicielem danej nieruchomości, co zminimalizuje ryzyko wyłudzenia kaucji przez nieuprawnioną osobę.
Na co uważać poszukując mieszkania do wynajęcia?
Jak już wspomnieliśmy, przed wynajęciem mieszkania należy sprawdzić, czy osoba, podająca się za jego właściciela, rzeczywiście posiada prawa do danej nieruchomości. Warto wiedzieć również o innych nieuczciwych praktykach, na których tracą nieświadomi najemcy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- fałszowanie dokumentów, mające na celu podszywanie się pod właścicieli nieruchomości,
- oferowanie mieszkań, które w rzeczywistości nie istnieją w celu wyłudzenia opłaty rezerwacyjnej, obowiązkowej kaucji lub czynszu za pierwszy miesiąc wynajmu,
- podszywanie się pod biuro nieruchomości, co pozwala na pobieranie opłat za udostępnienie listy adresów mieszkań do wynajęcia.
To właśnie z tego względu warto zachować szczególną ostrożność, by nie stracić pieniędzy i nie dać się zwieść wymyślnym metodom i wyrafinowanej manipulacji.
Jak nie dać się nabrać na nieuczciwe praktyki?
Dotychczasowa lektura z pewnością uświadomiła ci, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nieświadomych najemców. To właśnie dlatego, planując wynajem mieszkania, warto zastosować się do kilku istotnych zasad. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- wnikliwą lekturę ogłoszeń ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszelkie niezgodności i podejrzane informacje,
- korzystanie z zaufanych stron internetowych i portali ogłoszeniowych, wymagających weryfikacji danych w procesie rejestracyjnym,
- zachowanie szczególnej ostrożności wobec wyjątkowo korzystnych pod względem finansowym ofert,
- bezpośredni kontakt z właścicielem mieszkania lub agencją nieruchomości.
Niezwykle istotnym zagadnieniem będzie również powstrzymanie się od opłacania zaliczek jeszcze przed zobaczeniem mieszkania i spotkaniem z wynajemcą. Taka ostrożność pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu, chroniąc jednocześnie najemcę przed utratą gotówki na skutek nieuczciwych praktyk, szerzących się na rynku nieruchomości.