Zakup mieszkania to z reguły spore wyzwanie, zwłaszcza gdy jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w naszym życiu. To właśnie dlatego warto dobrze przygotować się do całego przedsięwzięcia, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jeszcze przed podpisaniem umowy. Aby nieco ułatwić to zadanie, stworzyliśmy listę 5 najważniejszych czynników, które należy przeanalizować, by podjąć właściwą decyzję.
1. Funkcjonalny układ mieszkania – jak nie dać się oszukać?
Aranżacja funkcjonalnej przestrzeni będzie warunkowała komfort codziennego życia w nowym mieszkaniu. Jej podstawą jest układ funkcjonalny. Pod tą nazwą kryje się rzut z góry, uwzględniający rozkład pomieszczeń, wraz z elementami ich wyposażenia. W tej sytuacji należy jednak zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule “Jak deweloperzy przekłamują na rzutach?”, którego autor poruszył zagadnienie nieuczciwych praktyk na rynku nieruchomości. To m.in. skalowanie mebli i pomieszczeń, dzięki czemu wydają się one bardziej przestronne, niż ma to miejsce w rzeczywistości. By nie dać się oszukać, warto dokładnie przeanalizować podawane przez dewelopera rozmiary mebli oraz poprosić o umieszczenie na rzutach wymiarów pomieszczeń, co dokładnie zobrazuje ich rzeczywisty metraż.
2. Aranżacja mieszkania – czy warto współpracować z projektantem?
Zakup nowego mieszkania często wiąże się z koniecznością jego aranżacji, zwłaszcza gdy decydujemy się na rynek pierwotny. W tym kontekście warto wspomnieć o coraz większym zainteresowaniu, jakim cieszą się usługi profesjonalistów, pozwalające na połączenie w harmonijną całość estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Takie projekty tworzy m.in. biuro projektowe Ka Studio z Lublina, oferując swoim klientom wsparcie na każdym etapie prac – od powstania pierwszej koncepcji aranżacyjnej, przez stworzenie układu funkcjonalnego i wizualizacji, aż po oddanie gotowego projektu. Co ważne, wszystkie decyzje są tutaj konsultowane z inwestorem tak, by aranżacja mieszkania w pełni odpowiadała jego gustom i oczekiwaniom. To jeden z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę, poszukując profesjonalistów od funkcjonalnych i estetycznych wnętrz.
Projektowanie wnętrz Lublin — Biuro projektowe Ka Studio
Juliana Ochockiego 5/2
20-636 Lublin
ka-studio.pl
Tel: 515 121 115
3. Lokalizacja mieszkania – dlaczego jest tak istotna?
Lokalizacja mieszkania to kolejny, niezwykle istotny aspekt, na który należy zwrócić szczególną uwagę, w trakcie jego zakupu. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że lokale dobrze skomunikowane z centrum miasta, leżące w spokojnej okolicy, w niedalekiej odległości od sklepów, przedszkoli i szkół czy placówek medycznych cieszą się znacznie większą popularnością, niż obiekty, położone na uboczu, z dala od najważniejszej infrastruktury. Zakup mieszkania rodzi więc konieczność udzielenia odpowiedzi na kilka niezwykle istotnych pytań. Będą one dotyczyć m.in.
- łatwego i sprawnego dojazdu do miejsca pracy,
- komunikacji miejskiej i podmiejskiej, działającej w danym rejonie,
- renomy i bezpieczeństwa okolicy,
- ewentualnego zagrożenia powodziowego.
Planując zakup mieszkania, warto sprawdzić również, czy okolica jest przyjazna dla mieszkańców, na co wpływają m.in. place zabaw czy wydzielone strefy zieleni.
4. Warunki mieszkaniowe – co należy sprawdzić?
Jeśli okolica okaże się satysfakcjonująca, można przejść do warunków mieszkaniowych. Tutaj sytuacja uzależniona będzie w znacznej mierze od tego, czy mieszkanie zostało zakupione na rynku pierwotnym, czy wtórnym. W pierwszym przypadku wszelkie działania ograniczą się bowiem do sprawdzenia jakości prac, wykonanych przez dewelopera.
Kupując mieszkanie z drugiej ręki, należy jednak zwrócić uwagę na cały szereg niezwykle istotnych aspektów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- wiek budynku i jego stan techniczny,
- jakość instalacji,
- ogólny stan nieruchomości.
Aby dokładnie sprawdzić wymienione elementy, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Dzięki takiej współpracy można bowiem dokładnie określić ewentualne ryzyko i oszacować dodatkowe koszty, opierając się przy tym na obiektywnej ocenie profesjonalisty.
5. Całkowity koszt zakupu – na co się przygotować?
Skoro jesteśmy już przy dodatkowych kosztach, należy podkreślić, że sam zakup mieszkania bardzo często nie stanowi jedynego wydatku, z czego warto zdawać sobie sprawę, decydując się na tego rodzaju inwestycję. Wśród dodatkowych kosztów z pewnością znajdą się te, które należy przeznaczyć na:
- wykupienie miejsca parkingowego,
- remont mieszkania lub jego wykończenie,
- podatki i opłaty notarialne,
- ewentualną prowizję dla agencji nieruchomości.
Dodatkowe koszty obejmują także zakup niezbędnych elementów wyposażenia, co z reguły stanowi niemały wydatek. To właśnie dlatego – już na samym wstępie – warto oszacować własne możliwości finansowe, określając swój budżet i trzymając się go w jak największym stopniu.