Przeprowadzka to sporych rozmiarów przedsięwzięcie, które może leżeć u podłoża wielu stresujących sytuacji. Konieczność dopełnienia wszelkich formalności, spakowania całego dobytku w kartony i bezpiecznego przewiezienia go do nowego miejsca zamieszkania, wymaga bowiem dobrze skoordynowanych działań, czasu i zaangażowania. Jak nie dać się ponieść emocjom i co zrobić, by ograniczyć stres w obliczu tak trudnego wyzwania? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów na komfortową przeprowadzkę.
Dlaczego przeprowadzka jest tak stresująca?
Zmiana miejsca zamieszkania leży u źródła wielu skrajnych emocji. Wiążą się one z jednej strony z opuszczeniem dobrze znanego miejsca, z drugiej z kolei uwarunkowane są koniecznością nawiązywania nowych relacji, budowania na nowo życiowej stabilizacji czy odnalezienia się w zupełnie nowym środowisku pracowniczym. Wśród stresogennych czynników wymienia się również często:
- konieczność spakowania dobytku i bezpiecznego przewiezienia go w nowe miejsce,
- szybko upływający czas, który wymaga dobrej organizacji i koordynacji działań,
- rosnące koszty, związane z transportem i zakupem nowych rzeczy.
Wszystko to sprawia, że przeprowadzka zaczyna jawić się jako niezwykle trudne pod względem logistycznym i organizacyjnym wyzwanie, co z kolei powoduje jeszcze większy stres i narastające sukcesywnie obawy.
Przeprowadzka bez stresu – dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?
W świetle powyższych słów chyba nikogo nie zdziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać z profesjonalnych usług przy przeprowadzce, dzięki którym staje się ona znacznie łatwiejsza.
Takie wsparcie świadczy chociażby firma przeprowadzkowa MKL, na stronie której znaleźć można niezwykle atrakcyjną ofertę, obejmującą swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale również całą Unię Europejską. Skorzystanie z niej niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. To przede wszystkim spora oszczędność czasu podczas przeprowadzki, ale również i bezpieczeństwo w transporcie oraz narzędzia, pozwalające na sprawne przeniesienie większych ładunków. Sporym atutem będzie w tym przypadku również doświadczenie pracowników, realnie wpływające na organizację całego przedsięwzięcia i ograniczające w znaczący sposób stres, związany z jego kolejnymi etapami.
W jaki sposób przygotować się do zmiany miejsca zamieszkania?
Aby zredukować stres, związany z przeprowadzką, warto dokładnie ją zaplanować. Postępowanie według ściśle opracowanego schematu pozwoli bowiem zapanować nad chaosem i nie dopuści do tego, by emocje wzięły górę nad rozsądkiem. Aby ograniczyć stresowe sytuacje w trakcie pakowania i transportu dobytku, warto więc:
- ustalić dokładny termin przeprowadzki tak, by uniknąć niepotrzebnego pośpiechu,
- opracować listę rzeczy, które będą zabrane do nowego miejsca zamieszkania,
- ich pakowanie rozpocząć minimum 2 tygodnie przed ostatecznym terminem,
- poprosić o pomoc członków rodziny, przyjaciół i znajomych.
Warto również poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej. Tylko pracownicy z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem będą bowiem w stanie odpowiednio przeprowadzić kolejne etapy przedsięwzięcia, nie generując przy tym dodatkowych nerwów, stresu i emocji.
Jak efektywnie spakować rzeczy?
Jak już zostało wspomniane, wybrany dobytek należy zacząć pakować znacznie wcześniej. Jako pierwsze w kartonach powinny znaleźć się przedmioty, używane najrzadziej. To m.in. książki, płyty CD czy pamiątki, które chcemy zabrać ze sobą do nowego miejsca zamieszkania.
Do dnia przeprowadzki większość rzeczy powinna być już zapakowana. Ostatnimi punktami na liście mogą być natomiast rośliny, żywność i kosmetyki, które można spakować dopiero w ostatnim momencie. Niezwykle istotne będzie również opisanie wszystkich kartonów. Dzięki temu od razu trafią one we właściwe miejsce, np. do kuchni, salonu czy sypialni, co pozwoli uniknąć dodatkowego stresu, związanego z przedłużającym się rozpakowywaniem dobytku w nowym miejscu zamieszkania.
Jak skutecznie ograniczyć stres w trakcie przeprowadzki?
Stres, towarzyszący przeprowadzce, można skutecznie ograniczyć. Wystarczy bowiem tylko kilka czynników, które mogą w znaczący sposób zdeterminować odczucia i emocje w trakcie zmiany miejsca zamieszkania. To przede wszystkim:
- elastyczność i gotowość do zmiany planów,
- zorganizowanie w działaniu,
- skorzystanie z pomocy – zarówno profesjonalnej, jak i koleżeńskiej,
- czas na odpoczynek i relaks.
Nie bez znaczenia pozostaje jednak również pozytywne nastawienie. To właśnie dzięki niemu przeprowadzka będzie traktowana nie jako trudność życiowa, ale jako ciekawe wyzwanie, otwierające nowe możliwości i pozwalające rozwinąć skrzydła w zupełnie innym miejscu.