Domki holenderskie są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych budynków letniskowych i rekreacyjnych. Ich podstawową zaletą jest mobilność – często nazywane są z tego względu „domami na kołach”. Do wielu użytkowników przemawiają również niskie koszty ich zakupu i eksploatacji. Warto jednak pamiętać, że możliwość ich poruszania się po drogach jest mocno ograniczona. Również ich postawienie na działce wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych warunków.
Jak prawo traktuje domki holenderskie?
Pojęcie „domek holenderski” nie funkcjonuje w polskim prawie budowlanym – jest to typowa nazwa handlowa. Nie mają również w tym przypadku zastosowania przepisy, dotyczące przyczep kempingowych: domek nie podlega bowiem rejestracji ani badaniom, dopuszczającym go do ruchu. Jest on więc traktowany jako obiekt tymczasowy, niepołączony na trwałe z gruntem. Czy oznacza to, że w przypadku chęci postawienia go na działce nie jest potrzebne pozwolenie? Jak się okazuje – nie zawsze.
Czy trzeba mieć pozwolenie na posadowienie na działce domku holenderskiego?
Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne między innymi w przypadku obiektu, który nie jest na stałe połączony z gruntem, o ile jego przeniesienie w inne miejsce nastąpi przed upływem 120 dni od rozpoczęcia budowy. Z tego powodu częstym zabiegiem jest przesuwanie domków holenderskich przed tym terminem. Bywa to jednak kosztowne i niewygodne. Chociaż według powszechnego mniemania wystarczy jedynie znaleźć odpowiedni domek holenderski na sprzedaż, nabyć go i przewieźć na działkę, by cieszyć się jego urokami, w praktyce wielu właścicieli decyduje się na stałe posadowienie go w jednym miejscu, występując przy tym o pozwolenie na budowę.
Czy domek holenderski można postawić na każdej działce?
Domek holenderski może być postawiony bez zezwolenia na każdej działce, lecz jedynie na wspomniany okres 120 dni. Jeżeli natomiast ma być użytkowany w danym miejscu dłużej – konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Może ono zostać wydane jedynie wówczas, gdy działka przewidziana jest pod zabudowę mieszkaniową lub rekreacyjna. Jest to istotne, bowiem posadowienie domku na parceli, która nie spełnia odpowiednich wymogów, może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownej procedury legalizacyjnej lub do usunięcia go z danego miejsca na koszt jego właściciela.
Ile kosztuje domek holenderski?
Domki holenderskie są często traktowane jako tańsza alternatywa tradycyjnych domków letniskowych. Ich ceny są jednak niezwykle zróżnicowane. Wiele zależy od materiału, z którego dany domek jest wykonany oraz standardu jego wykończenia i wyposażenia. Na rynku można spotkać zarówno modele z praktycznie gołymi ścianami, jak i w pełni umeblowane oraz zaopatrzone w instalację sanitarną oraz elektryczną. Do ceny należy również dodać koszty, związane z przewozem w miejsce docelowe. Jeżeli organizujemy transport we własnym zakresie, musimy też uzyskać stosowne pozwolenie (kosztuje ok. 500 zł). W przypadku, gdy domek ma być zamieszkiwany przez cały rok, trzeba również uwzględnić wydatki, związane z uzbrojeniem działki.