Tarcze diamentowe to precyzyjne narzędzia, stosowane przy obróbce twardych materiałów. Sprawdzają się one doskonale w przypadku kamienia i betonu, ale również i ceramiki. Aby jednak móc w pełni wykorzystać ich potencjał, warto dowiedzieć się, jak wybrać tarczę diamentową spośród wszystkich rodzajów, dostępnych na współczesnym rynku.
Do czego wykorzystuje się tarcze diamentowe?
Tarcze diamentowe to jedno z narzędzi, które niezbędne jest zarówno w profesjonalnych firmach budowlanych, jak i w przydomowych warsztatach. Pod tą nazwą kryje się materiał ścierny, charakteryzujący się nie tylko dużą trwałością, ale również i wysoką odpornością na zużycie.
Tarcza diamentowa idealnie nadaje się do szlifowania i przecinania różnego rodzaju materiałów, zarówno miękkich, jak i znacznie twardszych. Wśród nich wyróżnić można chociażby metal, beton czy gres, ale również ceramikę, drewno, szkło i glazurę. Aby jednak móc w pełni wykorzystać jej możliwości, konieczny jest wybór odpowiedniego produktu, który swoją specyfiką będzie odpowiadał materiałowi, poddawanemu obróbce.
Jakie są rodzaje tarcz diamentowych?
Podział tarcz diamentowych opiera się nie tylko na przeznaczeniu, ale również na ich kształcie czy rozmiarze. Więcej o tym zagadnieniu można dowiedzieć się z artykułu „Tarcze diamentowe – specyfika, właściwości oraz zastosowanie„, którego autor przedstawił szczegółową klasyfikację tych właśnie narzędzi. Zgodnie z nią, tarcze diamentowe dzielimy na:
- ciągłe – przeznaczone do cięcia materiałów, charakteryzujących się dużą twardością,
- segmentowe (ze szczelinami lub bez) – służące do cięcia kostki brukowej czy betonu, wykazujące niski poziom wibracji i pozwalające łatwo kontrolować urządzenie,
- szlifierskie – których głównym przeznaczeniem jest szlifowanie twardych materiałów,
- TURBO – przez wielu specjalistów uznawane za najbardziej uniwersalne, jeśli chodzi o cięcie takich materiałów, jak beton zbrojony, ceramika, marmur czy granit. Ich główną cechą jest szybkość i precyzja, co przekłada się na wysoką wydajność pracy.
Czym kierować się, wybierając tarczę diamentową?
Na współczesnym rynku dostępnych jest wiele tarcz diamentowych. Cały wachlarz możliwości wyboru zobaczyć możesz np. po przejściu na stronę Tarcze diamentowe Kinczyk, należącą do jednej z firm, zajmujących się dystrybucją narzędzi wiodących marek. Jak nietrudno zauważyć, to właśnie rodzaj materiału poddawanego obróbce będzie najważniejszy kryterium, jeśli chodzi o wybór tarczy diamentowej.
W praktyce jednak warto również zwrócić uwagę na dodatkowe parametry narzędzia, takie jak kształty tarczy, jej średnica i grubość. Dobór odpowiednich wymiarów zapewni wysoką jakość pracy, ale również w znaczący sposób wpłynie na jej bezpieczeństwo.
Jaką tarczą diamentową najlepiej ciąć beton?
Precyzyjne, a zarazem skuteczne cięcie betonu, wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. Doskonale sprawdzi się tutaj tarcza segmentowa. Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty pracy, warto jednak sięgnąć po model ze szczelinami, który będzie charakteryzował się dużą szybkością, ale również i stabilnością. Tarcze diamentowe z tej kategorii doskonale sprawdzą się zarówno w pracy na sucho, jak i na mokro. Wyprofilowane szczeliny, występujące pomiędzy poszczególnymi segmentami, pomogą uzyskać maksymalny poziom precyzji, przyczyniając się jednocześnie do skutecznego odprowadzania pyłów i efektywnego regulowania temperatury.
Które tarcze diamentowe nadają się do materiałów kruchych?
Do cięcia materiałów kruchych idealnie nadają się z kolei tarcze TURBO. Przy pomocy takiego narzędzia można z powodzeniem ciąć zarówno klinkier i cegły, jak i kamień polowy czy płytki ceramiczne. Ułatwiają to w znacznej mierze segmentowo zamocowane ostrza. Tarczą tą można również przecinać znacznie twardsze materiały, jak np. beton, dzięki czemu określana jest ona mianem uniwersalnej. Przy jej pomocy uzyskuje się równą krawędź, pozbawioną nieestetycznych wyszczerbień, co warunkuje satysfakcję z końcowych efektów pracy.