Kominek to jeden z tych elementów wystroju pomieszczenia, który nadaje mu wyjątkowego ciepła i przytulnej atmosfery. Montowany zazwyczaj w salonie lub przestronnej jadalni może stać się centralnym punktem tego pokoju skupiającym uwagę każdego domownika i gościa. Kominek może stać się również dodatkowym źródłem ciepła przydatnym w długie zimowe wieczory. Płonący w nim ogień i trzaskające drewno sprawią, że pomieszczenie wypełni się przyjemnym ciepłem, które pozwoli delektować się każdym wieczorem spędzonym w rodzinnym gronie.
Rodzaje kominków
Nowoczesne kominki to już nie tylko proste paleniska połączone z kominem. Na rynku znajdziemy kilka ciekawych opcji, wśród których każdy znajdzie model najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Decydując się na kominek pochodzący od sloninka.pl, czyli firmy Kominki Lexus. Słoninka A, która zlokalizowana jest na ul. Jeleniej 56 we Wrocławiu (Tel: 607 671 150), należy się zastanowić jakiego rodzaju kominek chcemy wybrać – może być to kominek otwarty, z wkładem lub wolnostojący, czyli tzw. koza.
Kominki otwarte wyposażone są w otwarte palenisko, które uniemożliwia kontrolę nad procesem spalania. W rezultacie drewno spala się stosunkowo szybko a większość powstałego ciepła ulatuje razem z dymem wprost do komina.
Kominki z wkładem posiadają palenisko z żeliwa lub stali oraz zamykane drzwiczki a nawet przeszklenia z dwóch czy też trzech stron. Często jest ono dodatkowo wyłożone specjalnym materiałem kumulującym ciepło. W tego typu kominkach dopływ powietrza jest regulowany, co umożliwia kontrolę nad procesem spalania. Dzięki temu 80% wytworzonego ciepła trafia do pomieszczenia.
Ostatni rodzaj, czyli kominki wolnostojące – kozy również wyposażone są w paleniska zamknięte. Różnica polega na tym, że jest ono fabrycznie wyposażone w żeliwną lub stalową obudowę, co oszczędza nam pracochłonnych i kosztownych robót budowlanych.
Montaż kominka
W przypadku każdego kominka jego montaż zależny jest od kilku czynników, które musi spełniać pomieszczenie. Przed procesem montażu należy uwzględnić przede wszystkim wytrzymałość podłoża, dostęp do przewodu kominowego, jego średnicę i wysokość oraz możliwość doprowadzenia do pokoju świeżego powietrza z zewnątrz. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jak kominek wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia i rozmieszczenie mebli oraz dodatków.
Montaż kominka rozpoczyna się zawsze po wybudowania stanu surowego zamkniętego i wykonania wylewek ale jeszcze przed położeniem posadzek, paneli i innymi pracami wykończeniowymi. Koniecznością jest również wcześniejsze postawienie komina a jeśli jest on murowany musimy zainstalować w jego wnętrzu wkład kominkowy przystosowany do urządzeń na paliwa stałe z podłączeniem pod kątem 45°. Więcej informacji, przydatnych podczas montażu swojego kominka znajduje się na stronie internetowej Pana Andrzeja – właściciela firmy Kominki Lexus. Słoninka A., – https://sloninka.pl/co-warto-wiedziec-decydujac-sie-na-montaz-kominka/, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i dokładnie przedstawia wszystkie najważniejsze aspekty.
Przydatne informacje aranżacyjne
Kominki od kilku lat nie wychodzą z mody a nawet stają się coraz ciekawszym dodatkiem nowoczesnego wnętrza. Dodaje on ciepła, przytulności i rodzinnej atmosfery nawet najbardziej surowym wnętrzom. Duży wybór wzorów i stylowych obudów pozwala dopasować kominek do każdego stylu architektonicznego, nawet do najbardziej nowoczesnych wnętrz. Kominek osłonięty z trzech stron szybą świetnie współgrać będzie z prostymi i surowymi meblami. Prawdziwy triumf święcą teraz również piece wolnostojące, które w łatwy sposób można zamontować w dowolnym miejscu w domu. Są one przy tym świetnym dodatkiem przełamującym nowoczesna konwencję np. w stylu loftowym.