Zawód kominiarza znany jest już od setek lat. Pomimo upływu kolejnych dziesięcioleci, kominiarze wciąż cieszą się dużym szacunkiem i poważaniem w społeczeństwie. Nic dziwnego, bowiem to właśnie dzięki ich pracy możemy korzystać z systemów grzewczych w okresie niskich temperatur, ciesząc się nie tylko komfortem cieplnym, ale również i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jak nietrudno się domyślić, obowiązki na tym stanowisku ewoluowały wraz ze zmianami w budowie przewodów kominowych, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Kim jest współczesny kominiarz i co wchodzi w zakres jego obowiązków?
Kontrola kominiarska – czym jest i jak wygląda?
Kominiarz to zawód, na którego zapotrzebowanie nieustannie rośnie. Jak przeczytać można na stronie https://mat-kom.eu/oferta/uslugi-kominiarskie, prowadzonej przez firmę, oferującą usługi kominiarskie w Lublinie, zakres czynności kominiarza jest niezwykle szeroki. Będzie to m.in. inspekcja, konserwacja i naprawa kominów. I to właśnie przeprowadzanie kontroli kominiarskiej jest jednym z podstawowych obowiązków na tym właśnie stanowisku. Kontrola kominiarska, nazywana również przeglądem, to złożony proces, obejmujący cały szereg niezwykle istotnych dla naszego bezpieczeństwa działań. Taki przegląd sprowadza się zarówno do udrożnienia zatkanych przewodów kominowych, jak i do dokładnej kontroli ich stanu technicznego.
Jak często przeprowadza się kontrolę kominiarską?
Przegląd kominiarski powinien być przeprowadzany minimum raz na 12 miesięcy, co jednak zdeterminowane jest w znacznej mierze wykorzystywanym paliwem. Jeśli nasz system grzewczy opiera się na paliwach ciekłych, przegląd kominiarski powinien odbywać się dwa razy w roku. Jeśli jednak korzystamy z paliw stałych, do grupy których należy np. węgiel, z usług kominiarza trzeba korzystać aż cztery razy w tym samym okresie czasu. Co ważne, dobór odpowiedniego rodzaju paliwa jest niezbędny, by kominy mogły w bezpieczny, a zarazem efektywny sposób spełniać swoją funkcję. Wsparcie w tym zakresie świadczy m.in. firma mat-kom.eu, oferując swoim klientom również usługi kominiarskie. Za organizację kontroli kominiarskiej odpowiada właściciel nieruchomości lub jej zarządca. Brak regularnych przeglądów kominowych może skutkować karą finansową, nakładaną przez powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.
Czym jeszcze zajmuje się kominiarz?
Wbrew pozorom, praca współczesnego kominiarza nie sprowadza się wyłącznie do czyszczenia przewodów kominowych. Wprost przeciwnie, w zakres jego obowiązków wchodzi cały szereg dodatkowych czynności, jak chociażby zabezpieczenie kominów przed ptakami, doradztwo techniczne czy uszczelnianie kominów. Jest ono konieczne, gdy tynk na ścianach zaczyna pękać, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetyczne plamy. Takie działania są nie tylko niezbędne z punktu widzenia estetyki, ale również bezpieczeństwa domowników. Przez nieszczelne przewody kominowe mogą wydostawać się bowiem produkty spalania, jak sadza czy dym, ale również i niebezpieczne iskry, mogące stać się przyczyną pożaru. Co ważne, brak protokołu kominiarskiego, potwierdzającego skorzystanie z usług kominiarza, może stać się podstawą do odrzucenia przez ubezpieczyciela wniosku o odszkodowanie z tytułu pożaru domu, nawet jeśli budynek został ubezpieczony od tego rodzaju okoliczności.
Kto może świadczyć usługi kominiarskie?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kontrola kominiarska może być dokonywana wyłącznie przez osoby, które posiadają stosowne uprawnienia budowlane i tytuł mistrza kominiarskiego, potwierdzający nabycie określonych umiejętności i wiedzy. Jak nietrudno zauważyć, czynności takich nie powinny podejmować się osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i sprzętu, dzięki któremu praca przynosi oczekiwane efekty. Profesjonalnie wykonane usługi kominiarskie są gwarancją prawidłowego działania instalacji dymowych i wentylacyjnych, a w konsekwencji również bezpieczeństwa mieszkańców, o czym warto pamiętać, zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem grzewczym.