Czerpanie z odnawialnych źródeł energii w celu ogrzania nieruchomości lub dostarczenia do dla niej prądu elektrycznego jest coraz bardziej powszechne.
Użytkownicy takich instalacji jak panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła cieszą się z ich wydajność i z niskich kosztów eksploatacji. Nie bez znaczenia jest też ich ekologiczny aspekt. Tradycyjne systemy grzewcze, takie jak kotły lub piece, generują duże ilości dwutlenku węgla, co jest głównym czynnikiem ocieplenia klimatu, a ponadto wytwarza szkodliwy dla organizmów smog.
Pompa ciepła – jak działa?
Przyglądając się pompie ciepła z zewnątrz, początkowo można pomylić ją z niewielkich rozmiarów lodówką. Jak się okazuje, skojarzenie to wcale nie jest aż tak nietrafione. Otóż działanie pompy ciepła, mimo tego, że jest ono urządzeniem grzewczym, przypomina właśnie funkcjonowanie lodówki. Z tym, że ta ostatnia usuwa ciepło zgromadzone we wnętrzu i transmituje je na zewnątrz, natomiast pompa usuwa je z przestrzeni zewnętrznej i przekazuję energię do wnętrza budynku w formie ciepła. Tym samym pompa ciepła przepompowuje ciepło ze źródła o temperaturze niższej do cieplejszego ośrodka. Wspomnianym źródłem może być zarówno grunt, jak i woda lub powietrze.
Jak najlepiej wykorzystać pompę ciepła?
Na pompie ciepła zaoszczędzić można tylko wtedy, gdy zostanie ona prawidłowo zainstalowana, ale przede wszystkim, gdy zostanie ona jak najlepiej dostosowana do warunków zewnętrznych. Znaczy to, że dla jednych nieruchomości optymalne będą pompy ciepła pobierające energię geotermalną, a dla drugich te, które czerpią ją z wody. Montaż pompy ciepła powinien być też poprzedzony przemyśleniami dotyczącymi tego, jaką konkretnie funkcję ma ona pełnić. Może ona ogrzewać dom i zapewniać ciepłą wodę do użytku, ale może również go ochładzać w letnie upalne dni. Ważne jest także to, czy pompa ma być samowystarczalna – czy ma być jedynym źródłem ciepła – czy też ma pełnić zadanie uzupełniające pracę innego sytemu grzewczego.
Pompa ciepła – ile kosztuje?
To przede wszystkim względami ekonomicznymi kierują się ludzie, decydując się na instalację pompy ciepła. Podkreśla się przede wszystkim to, że są one inwestycją, która zwraca się w dłuższym terminie. Ile może kosztować jej zakup i montaż?
Otóż pompa ciepła z montażem może kosztować od 25 000 aż do 35 000 zł. Cena zależy w dużej mierze od rodzaju pompy, jak i tego jaką funkcję będzie ona pełnić w danej nieruchomości. Jednak w dalszej perspektywie korzystanie z pompy ciepła może pozytywnie odbić się na rachunkach.