Kominek to wyjątkowy element domu. Stanowi zazwyczaj główną ozdobę salonu, dodaje mu magii i sprawia, że staje się on wyjątkowym miejscem, przy którym można zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, spędzić czas z rodziną lub znajomymi grając w planszówki lub usiąść z książką i kubkiem gorącej herbaty. Warto pamiętać, że kominek może idealnie pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła. Jakie są jeszcze jego zalety?
Kominki na drewno niezwykle często postrzegane są przede wszystkim przez swoją funkcję dekoracyjną. Niewątpliwie dodają niezwykłego uroku pomieszczeniom. Obserwowanie płomieni działa uspokajająco i wywołuje poczucie bezpieczeństwa tworząc przytulną atmosferę i przywołując na myśl ciepło domowego ogniska. Także Święta Bożego Narodzenia przy kominku i udekorowanej choince należą do niezwykłych. Kominek to jednak znacznie więcej niż miły widok.
Kominek na drewno – czy warto go zainstalować?
Obecnie kominki na drewno zyskują na popularności. Coraz więcej jest zwolenników niezależnych źródeł ciepła, dzięki którym – np. w przypadku awarii – można z powodzeniem ogrzać dom. Takim urządzeniem są właśnie tradycyjne kominki. Jakie są ich najważniejsze atuty?
Na rynku dostępne są kominki zarówno żeliwne, jak i stalowe. Zaletą kominków stalowych jest m.in. to, że bardzo szybko przekazują ciepło do pomieszczenia. Te, w których dodatkowo są płyty szamotowe lub wermikulitowe wewnątrz komory spalania są dodatkowo odporne na zużycie.
Stalowe kominki cechują się także wysoką sprawnością – przekraczającą nawet 80 procent! Co więcej, mogą być z powodzeniem montowane w domach z rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, ponieważ są szczelne.
Dzięki nowoczesnej technologii obróbki stali mają też znacznie lepsze niż kilkanaście lat temu parametry spalania. To sprawia, że są to urządzenia ekologiczne.
Kominek jako źródło ciepła. Co trzeba wiedzieć?
Choć obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta urządzeń grzewczych takich jak kondensacyjne kotły gazowe, piece pelletowe czy pompy ciepła, kominki świetnie nadają się jako źródło ogrzewania.
Jeżeli planujemy montaż kominka, który będzie podstawowym źródłem ciepła wówczas warto przy zakupie zwrócić uwagę na jego nominalną moc grzewczą. Moc grzewcza wyrażana jest w watach i określa zdolność kominka do oddawania ciepła pomieszczeniu. Przy jej wyliczaniu bierze się pod uwagę m.in. miejsce, w którym będzie znajdował się kominek (im bardziej centralne tym łatwiejsze i szybsze rozprowadzanie ciepła), powierzchnię przestrzeni do ogrzania czy rodzaj izolacji budynku.
Warto więc przy zakupie kominka odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie on pełnił jedynie funkcje dekoracyjne czy też będzie stanowił główne lub dodatkowe źródło ciepła. Dodatkowo świetnie sprawdza się w okresach przejściowych – wczesną wiosną i późną jesienią – a także w domach letniskowych. Szukasz kominka do swojego domu? Profesjonaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego urządzenia! Więcej informacji znajdziesz na defrohome.pl.