Charakterystyczną cechą nowoczesnych wnętrz są duże, otwarte przestrzenie i stonowana kolorystyka. Takie wnętrza prezentują się efektownie, ale ich urządzenie stanowi spore wyzwanie. Całość ma być spójna, a jednocześnie podzielona na strefy, np. strefę kuchenną, strefę wypoczynkową i strefę jadalnianą. Dużą przestrzeń ciekawie można podzielić za pomocą kominka. Jednocześnie jest to sposób na uatrakcyjnienie wnętrza i podniesienie jego funkcjonalności.
Kominki dwustronne czy trójstronne?
Nowoczesne kominki powstają na bazie stalowych wkładów kominkowych z zamkniętym paleniskiem. Takie wkłady dostępne są w wielu różnych konfiguracjach. Różnią się rozmiarem, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek, kształtem szyby i jej funkcjonalnością. Różna jest także moc i sprawność poszczególnych urządzeń. Wybierając wkład kominkowy do swojego wnętrza, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Najlepiej, jeśli wkład zostanie dobrany z pomocą fachowców, którzy w dalszej kolejności zajmą się jego montażem i wykonają obudowę kominkową.
Producenci wkładów kominkowych oferują urządzenia z przeszkleniami występującymi z jednej, dwóch, a nawet z trzech stron. Najczęstszym wyborem klientów są kominki z jedną przednią szybą. Takie klasyczne rozwiązanie sprawdza się w większości wnętrz. A co, jeśli inwestor nie chce tradycyjnego kominka i marzy, by w jego salonie znalazł się kominek z większą ilością przeszkleń? Wówczas do wyboru są kominki dwustronne, znane jako nowoczesne kominki narożne, a także kominki trójstronne, czyli takie, które mają szybę zarówno z przodu, jak i po bokach wkładu.
Kominek narożny – jak to działa?
Działanie kominka narożnego nie różni się od działania klasycznego wkładu z jedną szybą. Różnica widoczna jest w wyglądzie wkładu kominkowego. Kominek narożny, jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się w rogu pomieszczenia, a nie pośrodku centralnej ściany salonu. Kominek jednym bokiem „przytula się” do drugiej ściany, co w niektórych przypadkach znacząco poprawia funkcjonalność pomieszczenia. Kominek usytuowany pośrodku mógłby zakłócać ciągi komunikacyjne budynku. Jeśli zostanie przesunięty w róg, podobne niedogodności nie będą miały miejsca.
Nowoczesne kominki narożne równie dobrze jak kominki trójstronne nadają się do dzielenia otwartych przestrzeni na strefy. Szczególnie wtedy, gdy układ wnętrza przypomina kształtem literę „L”. Kominek dwustronny wyraźnie akcentuje miejsce, w którym pomieszczenie dzieli się na dwie strefy, np. jadalnianą i wypoczynkową. Jednocześnie sprawia, że całość wygląda spójnie i estetycznie.
Kominki narożne w nowoczesnych wnętrzach
Kominek narożny umożliwia oglądanie ognia z dwóch stron, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Strefa wypoczynkowa nie musi znajdować się idealnie naprzeciw kominka, ponieważ ogień będzie dobrze widoczny, niezależnie od tego, gdzie ustawimy kanapę. Tańczące ogniki można podziwiać zarówno podczas relaksu, podczas pracy, jak i w czasie spożywania posiłków. Kominek dwustronny jest bardzo ważnym, centralnym elementem wyposażenia nowoczesnego, otwartego salonu. Śmiało można powiedzieć, że to wokół kominka gromadzą się domownicy, wykonujący codzienne aktywności.
Kominki dwustronne – jak stworzyć harmonijne wnętrze?
Chcąc stworzyć harmonijne wnętrze, należy zadbać o dobór spójnych materiałów wykończeniowych i elementów dekoracyjnych. Jeśli w pomieszczeniu ma stanąć kominek narożny, bardzo ważny jest trafny dobór materiałów, z których zostanie wykonana obudowa kominkowa. Mogą to być materiały, które już zostały wykorzystane we wnętrzu, albo coś zupełnie innego, ale spójnego kolorystycznie. W nowoczesnym salonie szczególnie dobrze prezentują się obudowy z kamienia naturalnego – grafitu, marmuru, piaskowca. Oczywiście tańsze materiały także wchodzą w grę, ale powinny charakteryzować się odpornością na działanie wysokich temperatur, powinny też być łatwe w utrzymaniu czystości. Nowoczesne wnętrza mają być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne.