Drewno opałowe należy suszyć w celu doprowadzenia go do optymalnego stanu efektywności energetycznej. Świeżo ścięte drzewo, w zależności od gatunku, który reprezentuje posiada sporą ilość wody ( od 50 do 70%), przez co kompletnie nie nadaje się do palenia. Nawet gdy zostanie ono wstępnie sezonowane przed sprzedażą zawartość wody będzie dalej zbyt wysoka, ponieważ wynosi około 35 – 40% a górna granica dobrej efektywności kalorycznej opału to 15-20%. Co zatem zrobić by drewno było jak najbardziej kaloryczne i efektywnie paliło się w naszym kominku?
Zalety sezonowania drewna
W sytuacji gdy wilgotność drewna jest zbyt duża, to w procesie palenia część z energii zostaje strawiona na podgrzanie i odparowanie pary wodnej. Dodatkowo mokry opał słabo się pali, mocniej dymi i szybciej brudzi kominek. Suche drewno może się za to spalać w niższej temperaturze, co pozwala na jego dłuższe palenie się.
Najlepszą metodą na uzyskanie suchego materiału jest jego sezonowanie, czyli suszenie i składowanie drewna, poprzez wystawienie na działanie powietrza. Jest to zarówno najlepszy jak i najtańszy oraz najprostszy sposób na doprowadzenie opału do należytego stanu. Niestety, taki proces jest stosunkowo długi, dlatego o sezonowaniu należy pamiętać już w poprzednim sezonie grzewczym. Najrozsądniej jest kupić świeże drewno już wczesną wiosną i sezonować go nie do najbliższej a następnej zimy, czyli aż 1,5 roku.
W jaki sposób sezonować drewno?
Nie należy zapomnieć, że aby sezonowanie było efektywne drewno musi zostać przygotowane i ułożone w odpowiedni sposób. Pierwszy etap polega na porąbaniu opału na małe, kilkudziesięciocentymetrowe szczepy, ponieważ mniejsza powierzchnia zapewnia szybsze wysychanie. Kolejny krok to znalezienie odpowiedniego miejsca do sezonowania, które zapewni osłonę przed opadami a także odpowiednią cyrkulację powietrza. Szczepy należy układać kora do góry a ustawiając stos przy ścianie należy zachować od niej odpowiedni odstęp wynoszący około kilku centymetrów. Nie należy również ustawiać drewna na gołej ziemi, gdyż może ono ciągnąć wilgoć z gleby i pleśnieć. Do celów podstawy warto zatem wykorzystać stare palety czy legary.
Jak i gdzie składować drewno opałowe?
Magazynowanie drewna opałowego może odbywać się na kilka sposobów, jednak w opinii http://www.kominki-janik.pl/, a dokładniej firmy Kominki Janik, której siedziba znajduje się na ul. Karola Balińskiego 7, 70-893 Szczecin (Tel: 91 314 38 28), najpopularniejszym jest układanie go przy budynku, wzdłuż jego zewnętrznej ściany. Najlepiej jest wtedy wybrać południowa ścianę budynku, która będzie optymalna pod względem częstego działania promieni słonecznych. Kawałki drewna można również składować na podwórku lub w ogrodzie, jednak wtedy trzeba pamiętać o zabezpieczeniu go plandeką lub folia chroniąca przed wilgocią. W sytuacji, gdy nie chcemy pozostawiać opału na zewnątrz możemy składować go w drewutni a w skrajnych przypadkach w szopie, garażu a nawet piwnicy domu.
Kiedy drewno uważa się za suche?
Sezonowanie drewna jest długotrwałym procesem, jednak jak rozpoznać, że nasze drewno osiągnie odpowiedni poziom wilgoci bez specjalistycznych urządzeń? Drewno, które posiada więcej niż 25% wilgoci jest wyraźnie mokre w dotyku, dlatego do jego rozpoznania wystarczy dotyk. Warto również zwrócić uwagę na korę, która odchodzi łatwo w suchych kawałkach. Dodatkowo zbyt mokre drewno będzie po prostu ciemniejsze od suchego kawałka z poprzedniego sezonowania. Najpewniejsza metoda sprawdzenia wilgotności drewna będzie po prostu rozpalenie nim w naszym kominku. Jeśli będzie się ono słabo palić i wydawać charakterystyczny świst, to możemy być pewni, że potrzebuje jeszcze kilku miesięcy sezonowania.