Zakup wymarzonej działki budowlanej to dopiero początek całej inwestycji. Przed rozpoczęciem zaawansowanych prac budowlanych, konieczne będzie bowiem dopełnienie całego szeregu formalności. Co do nich należy? Najważniejsze wskazówki zebraliśmy w krótkim poradniku.
Od czego rozpocząć formalności związane z budową domu?
Zakup działki budowlanej to pierwszy etap na drodze do powstania wymarzonego domu. Aby jednak uniknąć zbędnego stresu i późniejszych komplikacji, warto już na początku zadbać o dopełnienie wszelkich formalności. Podstawowym dokumentem, jaki należy wówczas dokładnie przeanalizować, będzie plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Dzięki nim inwestor może dowiedzieć się, jakie przeznaczenie użytkowe mają działki i jak przebiega linia zabudowy oraz zapoznać się z dopuszczalną kubaturą budynku, który może stanąć w danym miejscu. Wszystko to wpłynie z pewnością na wybór projektu budowlanego, determinując jednocześnie konieczność rozpoczęcia procesu ubiegania się o wydanie warunków zabudowy, jeśli działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego.
Jak wybrać najlepszy projekt domu?
Zakup projektu budowlanego to kolejny krok na drodze do realizacji marzeń o własnym domu. Współcześni inwestorzy mogą wybierać spośród ogromnej ilości projektów powtarzalnych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na indywidualne projekty budynków, które doświadczony architekt przygotuje w oparciu o zgłoszone przez przyszłych domowników wskazówki. Taka sytuacja może mieć również miejsce w przypadku działek budowlanych, których główną cechą będą niestandardowe rozmiary.
Budowa domu a formalności w urzędzie – o czym musisz pamiętać?
Najnowsze regulacje prawne wykluczyły konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę. Inwestorzy, chcący postawić dom w granicach działki, zobligowani są jednak do zgłoszenia zamiaru budowy. Jest to procedura znacznie uproszczona. Skraca ona również czas, po upłynięciu którego budowa może zostać rozpoczęta. Taka zgoda ważna jest przez 3 kolejne lata. Jeśli zgłaszający nie zdecyduje się rozpocząć prac budowlanych w tym okresie, konieczne staje się ponowne rozpoczęcie procedury formalnej. Jak nietrudno zauważyć, początkujący inwestor może łatwo zagubić się w gąszczu przepisów, związanych z prawem budowlanym i zagospodarowaniem przestrzennym. Dlatego też już na tym etapie warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia najlepszych architektów. Jednym z nich będzie z pewnością Architekt Mielec – Jacek Blicharz, związany zawodowo z Pracownią Projektową Kształt. Takie rozwiązanie pozwala sprawnie załatwić wszelkie formalności, przyśpieszając jednocześnie rozpoczęcie inwestycji.
Od czego rozpocząć prace budowlane?
Po dopełnieniu wszelkich formalności w urzędach, warto nieco czasu poświęcić na wybór odpowiedniego kierownika budowy. To właśnie on podpisuje dokumenty, związane z planem bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Takie dokumenty powinny zostać załączone do dokumentacji budowlanej, znajdującej się w posiadaniu inwestora. Tutaj też musi znaleźć się dziennik budowy, założony jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac. Nadzór nad tym dokumentem sprawuje kierownik budowy, choć sam inwestor może również dokonywać w nim stosownych adnotacji.
Właściwe roboty budowlane przebiegają z reguły wg ściśle określonego schematu. Rozpoczyna go wytyczenie geodezyjne budynku, który ma stanąć na danej działce, przygotowanie gruntu pod budowę i jego wstępne zagospodarowanie. Na tym etapie ważny będzie również montaż tablicy informacyjnej, która zgodnie z obowiązującym przepisami, może zostać usunięta dopiero po zakończeniu budowy. Aby uniknąć błędów przy projektowaniu domu, warto natomiast zapoznać się z artykułem https://www.pracowniaksztalt.pl/blog/140-najczestsze-bledy-przy-projektowaniu-domu, w którym zwrócono uwagę na kilka istotnych aspektów, wpływających na jakość funkcjonowania domowników. Dzięki ich znajomości możemy uchronić się przed pomyłkami, skutkującymi obniżeniem komfortu życia w nowym budynku.